David Popovici, campionul olimpic român, a stârnit un val de entuziasm național după ce a câștigat medalia de aur în proba de 200 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris, pe 29 iulie. Cu o performanță remarcabilă, Popovici a obținut victoria la doar două sutimi de secundă în fața britanicului Matthew Richards. Reușita sa a fost urmărită de milioane de români, iar impactul său a fost atât de mare încât a determinat o creștere semnificativă a interesului pentru înot în rândul părinților din întreaga țară. Efectul David Popovici

În doar câteva ore după ce a devenit primul bărbat român campion olimpic la natație, David Popovici a continuat să impresioneze, avansând în semifinalele probei de 100 de metri liber. Marți, 30 iulie, el a câștigat seria a noua de calificări cu un timp de 47.92 secunde, poziționându-se pe locul trei în clasamentul general.

Această performanță excepțională a generat un val de cereri la clubul Dinamo, unde David Popovici este legitimat. Conform biroului de presă al clubului, în dimineața zilei de marți, între orele 09:30 și 10:30, au fost înregistrate 42 de cereri din partea părinților care doreau să-și înscrie copiii la cursurile de înot. Dintre acestea, 30 erau pentru copii cu vârste sub 5 ani.

Părinții sunt entuziasmați să își ducă copiii la înot, inspirându-se din performanțele excepționale ale lui Popovici, iar acest interes crescut reflectă impactul pozitiv pe care campionul român îl are asupra sportului și asupra tinerei generații.

În această seară, la ora 21:30, David Popovici va concura din nou în semifinalele probei de 100 de metri liber, continuând să inspire și să atragă atenția întregii națiuni.