Sportul mondial este în doliu după ce Otis Davis, dublu campion olimpic, a încetat din viață sâmbătă, la vârsta de 92 de ani. Anunțul a fost făcut marți de Federația Internațională de Atletism (World Athletics), conform informațiilor oferite de radioteleviziunea belgiană RTBF. Cine a fost Otis Davis

Otis Davis a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Roma din 1960, excelând în proba de 400 m și în ștafeta 4X400 m. El a fost un atlet remarcabil, fiind primul care a reușit să coboare sub 45 de secunde pe distanța de 400 m, cu un timp impresionant de 44.9 secunde în finala de la Roma.

Recordul mondial la această probă este deținut în prezent de sud-africanul Wayde van Niekerk, care a fost cronometrat în 43.03 secunde la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016.

Moartea lui Otis Davis lasă un gol imens în inimile iubitorilor de sport și în comunitatea atletismului, el fiind o adevărată legendă a disciplinei.